Ekspresowy przepis na moje ulubione mleko roślinne – mleko owsiane. O wiele tańsze, zdrowsze i ekologiczniejsze od produktów sklepowych. Może być bezglutenowe i bez cukru. Idealne dla osób, które trzymają się z dala od mleka krowiego, a dodatkowo mają alergię na mleka orzechowe. Można przechowywać je w lodówce do 5 dni.
Jak zrobić najlepsze mleko owsiane, aby było idealnie białe i aksamitne (a nie śluzowate i szare)? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:
- płatków nie należy namaczać
- woda powinna być bardzo zimna, nawet schłodzona w lodówce
- należy krótko blendować, tylko przez 20–30 sekund
- przy przecedzaniu najlepiej nie dociskać pulpy owsianej, mleko powinno swobodnie spływać
Do czego wykorzystać mleko owsiane?
- można je popijać jedząc zdrowe ciastka, najlepiej smakuje schłodzone
- do śniadaniowej granoli
- do naleśników, np. gryczanych i pancakes
- do wegańskich ciast i muffinów
- do przygotowania zimnych napojów (do gorących polecam tylko sklepowy napój owsiany), np.:
- ♥ mleko truskawkowe: kubek mleka blendujemy z 3–4 świeżymi lub zamrożonymi truskawkami i 1 łyżeczką ksylitolu
- ♥ mleko kakaowe: kubek mleka blendujemy z 1 łyżką kakao lub karobu i 1 łyżką ksylitolu lub syropu daktylowego
- ♥ kawa mrożona z mlekiem (wegańskie frappe): ok. 100 ml mocnej, ciepłej lub zimnej kawy mieszamy z 1–2 łyżeczkami syropu klonowego, wlewamy do kubka z lodem i uzupełniamy zimnym mlekiem
- ♥ koktajle i smoothies: koktajl lodowy nutella, lodowy koktajl czekoladowy z wiśniami
Domowe mleko owsiane – SKŁADNIKI
- 1 kubek płatków owsianych górskich, mogą być bezglutenowe
- 4 kubki bardzo zimniej wody – u mnie najzimniejsza, przefiltrowana kranówka
DODATKOWO (niekoniecznie)
- 1–3 łyżki wiórków kokosowych lub dowolnych orzechów
- 1–2 łyżki ksylitolu, erytrolu lub ewentualnie cukru, syropu klonowego – można posłodzić też daktylami
- wanilia
- sól
Ja dodaję tylko ksylitol.
Domowe mleko owsiane – WYKONANIE
- Do blendera wlewam wodę, wrzucam płatki owsiane, można dodać też orzechy i daktyle.
- Blenduję przez ok. 30 sekund.
- Płyn przecedzam (mieszając łyżką) przez bardzo gęste, metalowe sitko*. Pulpę warto zachować**.
- Mleko ponownie przelewam (mieszając), ale tym razem przez duży, metalowy filtr do kawy (z Ikea, za 39,99 zł), dzięki czemu płyn staje się idealnie biały i gładki.
- Na koniec mleko można posłodzić ksylitolem i dodać ekstrakt waniliowy oraz sól.
Rady:
* Użycie gęstego sitka i metalowego filtra do kawy jest najwygodniejszym i najskuteczniejszym sposobem na przefiltrowanie mleka. Jeśli jednak takiego zestawu nie posiadacie, możecie przecedzić płyn raz lub dwa razy przez bawełnianą ściereczkę lub specjalny worek do robienia mleka roślinnego.
** Bogatą w błonnik owsianą pulpę, która zostanie na sitku, można dodać do owsianki, smoothie lub zrobić z niej ciasteczka.
Smacznego !
Próbowałam je zrobić już kilka razy wg różnych przepisów i zawsze wychodziło szare i śluzowate, w końcu się poddałam. Ale spróbuję jeszcze raz z Twoim przepisem.
Kombinuję z jedzeniem przez refluks żołądkowo-przełykowy i jelito drażliwe, plus dodatkowe kilogramy, których nie mogę się na dobre pozbyć i bardzo się cieszę, że tu trafiłam! 😀
Mam nadzieję, że mój blog Ci się przyda. Powodzenia!
Dlaczego nie wolno używać do gorących napojów?? 😉
Bo niestety się warzy.
Po wypróbowaniu kilkunastu (!) przepisów w końcu przyszedł czas na ten. Jako pierwszy, który znalazłem nie przewiduje moczenia płatków. I to był strzał w dziesiątkę. Mleko wyszło bielutkie, a po przefiltrowaniu (trzykrotne przez gazę) idealnie gładkie i bez „piaskowego” posmaku. W porównaniu z poprzednimi wypocinami o konsystencji rzadkiego kisielu niebo a ziemia. Dla mnie osobiście trochę zbyt wodniste – spróbuję z mniejszą ilością wody, ale w końcu nie jestem weganinem (robię dla mojej partnerki) więc może tak ma być – ona oceni. W każdym razie super. Gwoli ścisłości – składniki jak w przepisie, blender wysokoobrotowy Tefal Ultrablend Boost Vacuum, miksowanie na najwyższych obrotach (45.000) 20 sekund. Po przefiltrowaniu szczypta soli i dwie łyżki syropu daktylowego.
To się nazywa rzeczowy komentarz! 🙂 A co do ilości wody, to już kwestia gustu, jak najbardziej można dodać mniej.
Absolutnie genialne mleko. Daję 1,5 kubka płatków na 3 szklanki wody bo lubię bardziej esencjonalne. Robię w Philipsie Problend, on ma sporą moc, blenduję 30 sekund i odcedzam na zwykłym metalowym sitku. Po wstawieniu do lodówki na dnie pojawia się 2 cm osadu ale dla mnie jest ok. Nie dodaję cukru ani innych słodzideł tylko szczyptę soli. Bardzo dziękuję za ten przepis, tak jak ktoś wyżej pisał, próbowałam robić mleko owsiane z innych przepisów i wychodziło niesmaczne albo glutowate.