Wegańskie, łatwe, jednogarnkowe gulasze to moje ulubione dania obiadowe, dlatego tym razem stworzyłam przepis specjalnie dla siebie – łączy on wszystkie moje ulubione gulaszowe ingrediencje. Nazwa może niezwykła (pewnie dla niektórych nawet kontrowersyjna), ale składniki najzwyklejsze, nie wymagające polowania. Nie należy kurczowo trzymać się receptury – w daniu można utylizować wszelkie jadalne resztki i zalegacze kuchenno-ogrodowe. Żeby nie wiało nudą, mój gulasz za każdym razem smakuje ciut inaczej.
Rada: wybierając kotlety sojowe najlepiej kierować się zawartością błonnika – im więcej, tym zdrowiej.
Gulasz z jednorożca – SKŁADNIKI
ok. 6 porcji
- 2 cebule czerwone
- ½ główki czosnku
- 2 łyżeczki kuminu mielonego lub w całości
- 1 łyżeczka kolendry mielonej
- 1 litr bulionu warzywnego lub b. z resztek
- 400 g ziemniaków
- 1 średnia marchew
- 200 g cukinii
- 5 pieczarek
- 2 papryki w dowolnym kolorze
- 100 g kostki / kotletów sojowych (u mnie okrągłe)
- 2 łyżki sosu sojowego (u mnie ciemny)
- 3 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- sól, pieprz, sporo chili / gochugaru / cayenne
Zamiast kuminu i kolendry można wykorzystać inne, ulubione przyprawy, np.: majeranek, kminek, imbir, cynamon, paprykę wędzoną, pieprz ziołowy, chińską przyprawę 5 smaków, curry, garam masala…
Gulasz z jednorożca – WYKONANIE
- Do dużego garnka wrzucamy: drobno posiekane cebule, zmiażdżony w prasce czosnek, kumin i kolendrę. Wlewamy ze 3 łyżki wody, garnek stawiamy na średnim ogniu i smażymy, aż cebula się zeszkli, co jakiś czas podlewając wodą.
- Wlewamy zimny bulion i wrzucamy: ziemniaki pokrojone w kostkę, marchewkę i cukinię pokrojone w cienkie ćwierćplasterki, papryki pokrojone w kostkę oraz pieczarki starte na tarce o dużych oczkach lub pokrojone. Przykrywamy i zagotowujemy.
- Dodajemy suche kotlety sojowe, sos sojowy oraz płatki drożdżowe. Przykrywamy i gotujemy na małym ogniu 15–20 minut.
- Na koniec dodajemy koncentrat pomidorowy, sól, pieprz, chili oraz posypujemy gulasz mąką ziemniaczaną, dokładnie mieszamy i gotujemy jeszcze 5 minut.
Smacznego !
Boski ☺️
Uwielbiam!, robię go regularnie od kilku miesięcy, to teraz najczęstszy obiad u mnie. W tym daniu jest wszystko, czyli smak i zdrowie. 🙂