Pyszne i zdrowe bułki pełnoziarniste bez drożdży i zakwasu, które przygotowuje się tak szybko i prosto jak najbanalniejsze ciastka. Bez wyrabiania, bez wyrastania a nawet bez formowania – wystarczy tylko rzucić porcję masy na blachę. Takie buły możemy zrobić w dowolnym rozmiarze, na słono lub na słodko, dodać ulubione przyprawy czy posypać pestkami lub orzechami. Jeśli więc nawiedzi nas nagła chęć na świeże i pyszne pieczywo, możemy je mieć na talerzu już za 20 minut przy minimalnym nakładzie pracy!
Bułki świetnie smakują np. z powidłami (czekośliwką fit) lub zdrową nutellą z daktyli. Ponieważ dobrego i szybkiego pieczywa nigdy dość, polecam Wam jeszcze inne przepisy bez drożdży, bez zakwasu, bez wyrabiania i bez wyrastania:
- 2-składnikowy chlebek bezglutenowy
- najszybszy chleb na sodzie
- irlandzki chleb na jogurcie i sodzie
- bułki na sodzie „tradycyjne”
Poniższy przepis pochodzi z wegańskiej książki „Happy Herbivore Light & Lean”.
Fit bułki pełnoziarniste bez drożdży – SKŁADNIKI
8 bułek
- 2 kubki mąki pszennej pełnoziarnistej, typ 1850, może być orkiszowa, z płaskurki czy samopszy
- ½ kubka jabłka ze skórką zmiksowanego na puree
- ½ kubka mleka roślinnego (np. owsianego) lub wody – dodaję trochę więcej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1–2 łyżki lub więcej ksylitolu lub cukru (niekoniecznie)
- sól jodowana
[Aktualicja] Zamiast 2 łyżeczek proszku do pieczenia lepiej dodać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i 1 łyżkę octu balsamicznego, jabłkowego lub innego.
Fit bułki pełnoziarniste bez drożdży – WYKONANIE
- Piekarnik nagrzewamy do 200°C.
- W dużej misce mieszamy dokładnie suche składniki.
- Dodajemy puree jabłkowe i dokładnie mieszamy łyżką lub ręcznie.
- Wlewamy mleko i dokładnie łączymy łyżką – według oryginalnego przepisu ciasto powinno być gęste. Jeśli jednak wyda nam się ono zbyt zbite, możemy dolać więcej mleka. Mnie bardziej smakują buły z trochę rzadszego ciasta.
- Porcje masy nakładamy łyżką na blachę pokrytą papierem do pieczenia – nie musimy się przy tym zbytnio patyczkować, bułki nie muszą być piękne, przede wszystkim mają być błyskawiczne. Pieczemy przez ok. 15 min.
Bon appétit !
Trochę nie wierzyłam w powodzenia tego przepisu, ale odważyłam się i wyszły przepyszne bułeczki! 😀 Zastanawia mnie tylko czy dzień po również będą smaczne?
Ja też mocno wątpiłam w ten przepis, ale bułki okazały się naprawdę super! Na drugi dzień też są bardzo dobre, nie zsychają się.
Zamiast puree z jabłka dodałam marmoladę z jabłek i łyżeczkę soli zamiast cukru. Wyszły pyszne i mięciutkie.Dziekuje za przepis.
Jaka make kupic, gdzie? Bo sie kompletnie nie znam 🙂 Jaki typ ?
Ja kupuję np. w Lidlu, to mąka pszenna pełnoziarnista. Nie zawsze na opakowaniu podany jest typ, ale 1850 będzie ok.
Chyba mi nie wyszły. Z wierzchu fajnie chrupiące, a w środku gliniaste. Robiłam tak jak w przepisie. Co poszło nie tak?
mmmm yammi! Musze wyprobować:)
Wyglądają przepysznie! Może przy odrobinie wolnego czasu wypróbuję 🙂
Smakowite i to bez drożdży, super! Dziękuję za przepis!
Bułki prezentują się pięknie i pewnie są smaczne! Fajny przepis. Idealna alternatywa dla tego niezdrowego pieczywa, które można kupić w marketach.
I właśnie o to chodzi 🙂 . W dodatku te bułki robi się tak szybko, że wyjście po pieczywo do marketu zajmie więcej czasu!
bułki pyszne 🙂 zamiast cukru dodałam syrop z agawy. dziękuję za przepis 🙂
Proszę bardzo 🙂 W takim razie inne syropy (np. daktylowy) na pewno też się sprawdzą.
Buleczki tak szybkie i tak przepyszne. Dziekuje bardzo że podzielilas się z nami tym przepisem.
Bardzo mi miło, pozdrawiam! 🙂
czy jest bezglutenowa wersja dla tych zachwalanych bułeczek?
Czy można piec na termoobiegu ???
Można, ale termoobieg podwyższa temperaturę o ok. 20 st.C.
Niestety jeszcze nie mam takiego przepisu, ale jak tylko kiedyś znajdę, albo opracuję jakąś fajną recepturę na szybkie bułki bezglutenowe, to na pewno wrzucę na bloga. Polecam za to szybki, 2-składnikowy chlebek bez drożdży z komosy ryżowej: http://wegepedia.pl/wordpress/2-skladnikowy-chlebek-bez-drozdzy/
A żeby były takie normalne, nie słodkie to nie dodawać „cukru”?
Tak, można w ogóle nie dodać słodzika, ale jednej łyżki prawie nie czuć, dlatego ja zawsze dodaję chociaż jedną, nawet jeśli robię bułki wytrawne.
Super blog , gratuluję ! Mam pytanko cz te bułeczki wyjdą jeśli użyje maki żytniej typ 720? Chce bardzo uniknąć pszenicy .
Pozdrawiam
Ewa
Dzięki za miłe słowa! 🙂 Wersji żytniej jeszcze nie próbowałam, więc trudno mi podpowiedzieć, ale bułki wyjdą wtedy pewnie bardziej zbite. Ale czy będą zjadliwe, to niestety trudno mi stwierdzić. :/
I jak ci wyszły? Jestem bardzo ciekawa, bo sama mam ten problem
Dziękuje za przepis! Bułeczki weszły do naszego stałego rodzinnego menu. Szybko się je przygotowuje i są pyszne 🙂
Jedyną modyfikacją jaką zrobiłam to użyłam innego rodzaju mąki (miałam tylko taką, więc stwierdziłam, że wypróbuję) – 3 ziarna z pełnego przemiału (orkisz, żyto, pszenica), nam akurat taki wariant posmakował – polecam wypróbować
Bułeczki wychodzą rewelacyjne. Świetny szybki przepis. Super alternatywa dla wypieków drożdżowych. Nawet zrobiłam z tego przepisu bułki dla dzieci. Ale niestety musiałam podmienić mąki na pszenną typ 650 bo starszy syn by nie zjadł. Wszystko co zdrowsze odrzuca. A szkoda. Też wychodzą i pięknie rosną. Tylko dałam o 1/3 kubka białej mąki więcej. Masz super przepisy!!!! Często korzystam. Musiałam zmienić nawyki żywieniowe od kiedy dowiedziałam się że mam cukrzycę. Chociaż jestem szczupła 174 wzrostu a waga 69 kg w wieku 48 lat. Od miesiąca gotuję z Twojego bloga to schudłam 3 kilo. Ale oczywiście jeszcze przy tym mam aktywność. Jestem zachwycona różnorodnością Twoich pomysłów. Bardzo dziękuję
A ja dziękuję za bardzo miły komentarz i tak trzymać! Na prawidłowej diecie wegańskiej szybko wraca się do zdrowia. Pozdrawiam! 🙂
witam czy można to zrobić z mlekiem krowim?
Myślę, że tak. Te mleka mają bardzo podobną konsystencję, tylko np. owsiane jest zdrowsze. 🙂
Właśnie upiekłam bułeczki i… jestem pod wrażeniem ☺ Błyskawiczne, proste w przygotowaniu i bardzo smaczne. Co prawda nie byłabym sobą gdybym nie dodała czegoś od siebie , więc zamiast ksylitolu, którego nie miałam, dałam łyżkę miodu. I jest ok. No i posypałam je ziarnami. Coś mi się zdaje, że te bułeczki wejdą na stałe do naszego jadłospisu ☺ Dziękuję za ten i wiele innych przepisów, które są dla mnie źródłem inspiracji
Mam nadzieję, że autorka tego przepisu mnie nie zabije ale…. użyłam mąki orkiszowej, zamiast jabłka- pół banana, mleko roślinne zastąpiła krowim, i na dodatek nie miałam wystarczająco proszku do pieczenia, więc dodałam trochę sodyAle naprawdę wyszły przepyszne!!! ten przepis jest rewelacyjny Wychodzi nawet jak się go zmodyfikuje.
Ja właśnie bardzo popieram takie eksperymenty! Dobry pomysł z tym bananem. 🙂
Ekstra przepis! Ciekawa jestem czy wyjdą na mące kokosowej
Ja zrobiłam na mące żytniej i posypałam sezamem i wyszły rewelacyjnie, Mleko dałam krowie 0,5%. Szkoda tylko że dałam 2 łyżki cukru brzozowego, ponieważ wyszły za słodkie. Jabłka dają już dużo słodyczy.
Jaką pojemność ma w tym przepisie kubek?
Standardowo, czyli 250 ml.
Jak większość z Was byłam sceptyczna ale bułeczki są super. Pyszne, lekko słodkie, mięciusie a na drugi dzień są jeszcze smacznejsze. Zagapiłam się i zrobiłam je z mąki żytniej 😉 ale i tak są pyszne. Dziękuję za tą stronę. Przepisy są proste, smaczne. Dobrze dobrane przyprawy dodają smaczku w Twoich potrawach. A ja myślałam, że dieta wegańska musi być bez wyrazu … człowiek uczy się całe życie :)) pozdrawiam