Bardzo łatwy, wegański piegusek na specjalne, trochę mniej zdrowe okazje. Na moim blogu najbardziej fit są ciasta z kakao w proszku, ale jeśli ktoś nie może wytrzymać bez czekolady od czasu do czasu, to z pomocą przychodzi pyszny, odchudzony piegusek – z małą ilością czekolady i musem jabłkowym zamiast oleju.
Wbrew panującemu mitowi gorzka czekolada (70-100% kakao) wcale nie jest zdrowa, bo zawiera aż 43-60% tłuszczu i to głównie nasyconego, który fatalnie wpływa na nasz układ krążenia… Ja przez ponad 6 lat tabliczek czekolady nie kupowałam w ogóle, a od bardzo niedawna moim jedynym czekoladowym wyjątkiem jest właśnie piegusek. Wybierając do niego czekoladę stawiam przede wszystkim na jak najmniejszą zawartość tłuszczu, a następnie na sporą ilość kakao. Z moich porównań wynika, że najmniej tłusta i kaloryczna (a więc najmniej niezdrowa) jest czekolada deserowa, która często ma ok. 30% tłuszczu i 50% kakao. Tak, wiem, że czekolada deserowa zawiera jeszcze cukier, ale 1 g węglowodanów ma 4 kcal, a 1 g tłuszczu to 9 kcal…
Wegański fit piegusek – SKŁADNIKI
ok. 8 porcji
keksówka o wymiarach 24 x 11 cm
- 250 g mąki pełnoziarnistej, typ 1850
- ok. 100 g ksylitolu lub ewentualnie cukru*
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia + ½ łyżeczki sody
- 150 g słodko-kwaśnego jabłka ze skórką (waga już bez gniazda nasiennego)
- ok. 100 g (ml) napoju / mleka owsianego bez cukru
- 50–80 g wegańskiej czekolady (u mnie deserowa, 50% kakao, 29% tłuszczu)
* Dla karmelowego koloru dodaję 30 g ciemnego, surowego cukru trzcinowego, a reszta to ksylitol.
Wegański fit piegusek – WYKONANIE
- W dużej misce mieszamy dokładnie mąkę, ksylitol, proszek do pieczenia i sodę.
- Jabłko razem z mlekiem blendujemy na gładki mus i łączymy z suchymi składnikami. Masa musi być bardzo gęsta – mleka powinno być tylko tyle, aby udało się wymieszać składniki. Jeśli ciasto będzie zbyt płynne, wyjdzie zakalec.
- Czekoladę drobno siekamy i mieszamy z masą.
- Ciasto przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C i pieczemy przez ok. 40 minut lub do suchego patyczka.
Rada: dla uzyskania idealnej ilości płynu najpierw blenduję jabłko z 70 g mleka i mus dodaję do ciasta, a następnie „płuczę” blender pozostałą ilością mleka i dodaję do masy.
Smacznego !
Mam tylko mąkę pszenną, zwykłą. Czy mogłabyś doradzić jakie proporcje mąki i płynu/jabłka zastosować w takim przypadku?
W przypadku mąki białej nie trzeba nic zmieniać, proporcje pozostają te same.
Jaką mąkę dać, żeby było bezglutenowe?
Niestety nie wiem, bo piegusek bezglutenowy wymagałby opracowania nowego przepisu. Ale obstawiam mąkę owsianą. 😉