Jak zrobić puree z dyni piżmowej, hokkaido i innych

Jak zrobić puree (mus) z dyni piżmowej, hokkaido i innych

Nie ma nic łatwiejszego niż domowa produkcja puree z pieczonej dyni, inaczej musu z dyni czy przecieru z dyni. W telegraficznym skrócie: dyni nie obieramy, kroimy na duże kawałki, usuwamy pestki, pieczemy i blendujemy lub (mój ulubiony sposób) miażdżymy w prasce do ziemniaków. Najlepiej upiec od razu tyle dyni, ile zmieści się w piekarniku, a później dodawać puree do miliona przeróżnych przepysznych dań słonych i słodkich.

Nie będę oryginalna i napiszę, że moje zdecydowanie ulubione dynie to piżmowa i hokkaido. Piżmowa bardziej pasuje mi do dań słodkich, a hokkaido do wytrawnych, ale można stosować je zamiennie.

Puree z dyni możemy wykorzystać od razu, przechowywać w lodówce przez kilka dni lub poporcjować (np. po 200–250g) i zamrozić. Odmrażanie też jest banalne – wystarczy zostawić puree w temperaturze pokojowej na kilka godzin lub na noc w lodówce.

Do czego wykorzystać puree (mus) z dyni?

Przepisy wkrótce!

Jak zrobić puree z dyni hokkaido

Dyni hokkaido wyjątkowo nie obieramy po upieczeniu i blendujemy ją ze skórką. Pieczona skórka jest miękka i delikatna, a dodatkowo ma piękny, intensywny kolor.

  1. Dynię myjemy szorując szczoteczką, a następnie kroimy na ok. 4–8 kawałków.
  2. Łyżką usuwamy pestki.
  3. Dynię układamy skórką do dołu na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C na 50–60 min. 
  4. Studzimy.
  5. Wykrawamy brzydkie i twarde elementy skórki i blendujemy dynię z resztą skórki na mus lub przeciskamy ją przez praskę do ziemniaków.

Jak zrobić puree z dyni piżmowej i innych odmian

  1. Dynię myjemy i kroimy na mniejsze kawałki.
  2. Łyżką usuwamy pestki.
  3. Dynię układamy skórką do dołu na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C na ok. 60 min. 
  4. Studzimy.
  5. Miąższ oddzielamy od skóry i blendujemy na mus lub rozdrabniamy go w prasce do ziemniaków.

Smacznego !

Dodaj komentarz