Proste wegańskie risotto z brokułami inspirowane przepisem doktora Gregera z książki „The How Not to Die Cookbook”. Pyszne, pożywne, bardzo aromatyczne, wściekle kolorowe, jednogarnkowe i ugotowane bez dodatku tłuszczu. Żuć nie umierać.
Dr Greger w swoich przepisach zamiast soli używa białej pasty miso, ale jeśli chcecie, dodajcie zwykłej soli.
Świeża kurkuma brudzi palce, dlatego zamiast ścierać na tarce, blenduję ją z bulionem warzywnym lub miażdżę w prasce do czosnku.
Wegańskie risotto z brokułami, papryką i fasolą – SKŁADNIKI
4 porcje
- 2 średnie białe cebule
- ½ łyżeczki mielonych nasion kolendry
- ½ łyżeczki mielonych nasion kuminu
- 1 szklanka (225 g) ryżu brązowego, czerwonego lub czarnego
- 700 ml bulionu warzywnego lub wody
- 2 łyżeczki białej pasty miso lub ok. ¾ łyżeczki soli
- 2 ząbki czosnku
- 1½ łyżeczki startego świeżego imbiru (lub 1 łyżeczka suszonego) – zamiast trzeć blenduję z bulionem ok. 1,5-cm kawałek imbiru
- 1 łyżeczka zmiażdżonej w prasce świeżej kurkumy (lub ¾ łyżeczki suszonej) – blenduję z bulionem 1,5-cm kawałek
- 3 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych – dla serowego smaku
- 150 g różyczek brokuła
- 150 g żółtej papryki
- 1 puszka (240 g) ugotowanej czarnej fasoli
- pieprz
Wegańskie risotto z brokułami, papryką i fasolą – WYKONANIE
- Na patelni z nieprzywierającą powłoką zagotowujemy 3 łyżki wody, wrzucamy posiekaną cebulę, kolendrę oraz kumin i smażymy przez 3 minuty. Dodajemy przepłukany pod kranem ryż.
- Bulion blendujemy z miso, czosnkiem, imbirem oraz kurkumą i wlewamy na patelnię. Dodajemy płatki drożdżowe i pieprz. Jeśli nie macie blendera, to zmiażdżcie w prasce czosnek i kurkumę, zetrzyjcie imbir, zmieszajcie miso z bulionem i dodajcie wszystko do cebuli.
- Doprowadzamy do wrzenia i na małym ogniu gotujemy pod przykryciem przez ok. 40 minut mieszając od czasu do czasu, aż ryż będzie miękki.
- Wrzucamy brokuły oraz pokrojoną paprykę i dusimy przez kolejnych 20 minut. W razie potrzeby dolewamy bulionu.
- Na koniec dodajemy opłukaną pod kranem fasolę i gotujemy jeszcze 3 minuty.
Bon appétit !
Jeszcze do niedawna nie wyobrażałam sobie smażenia bez tłuszczu (chociaż na niewielkiej ilości), myślałam że jest to niemożliwe, a jednak…, teraz, jak w przepisie, smażę, a właściwie „duszę” na wodzie lub rosole warzywnym. Risotto bardzo smaczne, dodałam jeszcze pomidory. Może masz jeszcze jakieś przepisy dr Gregera?
Ja smażę bez tłuszczu (na patelni z nieprzywierającą powłoką) od 2 lat – nie dość, że jest zdrowiej, to jeszcze łatwiej umyć gary, tłuszcz nie pryska na meble i kafelki, a do tego w kuchni nie czuć przypalonego oleju. Już niedługo pojawi się na moim blogu kilka przepisów z książki doktora Gregera – za kilka dni będą szparagi w pysznym sosie. A tutaj jeszcze przepis na pyszne, błyskawiczne desery truskawkowo-kakaowe z pierwszej książki Gregera: http://wegepedia.pl/wordpress/deser-truskawkowo-kakaowy/
Jeśli dodam pomidory to nie popsuję dania?
Smak na pewno nie będzie gorszy, tylko kolor już nie będzie taki spektakularny. 🙂 Pomidory najlepiej dodać zamiast papryki, bo inaczej ryżu może być trochę za mało w daniu.