Bardzo proste i smakowite wegańskie bułki pełnoziarniste w wersji wegańskiej i fit – bez mleka krowiego, mogą być podkręcone karobem. W moim ulubionym przepisie ilość drożdży ograniczyłam do minimum, ponieważ ich ostry aromat w pieczywie psuje mi cały smak. Dodaję ich więc na tyle dużo, żeby ciasto odpowiednio wyrosło i jednocześnie na tyle mało, żeby nie były wyczuwalne. W większości internetowych receptur drożdży jest jak dla mnie zdecydowanie zbyt wiele.
Domowa produkcja drożdżowych bułek wymaga nieco oczekiwania, dlatego osobom niecierpliwym albo zabieganym polecam spróbować też pieczywa ekspresowego: bułki pełnoziarniste bez drożdży oraz dwuskładnikowy chlebek z komosy ryżowej.
Domowe bułki pełnoziarniste na drożdżach – SKŁADNIKI
8–10 bułek
- 400 g mąki pszennej pełnoziarnistej, typ 1850 – może być orkiszowa, z samopszy czy płaskurki. Zamiast 5 czy 10 g mąki można dodać 5 lub 10 g karobu, bułki będą miały bardziej wyrazisty kolor
- 300 ml wody lub mleka owsianego
- 2 łyżeczki cukru
- 1–1,5 płaskiej łyżeczki drożdży suszonych – dodaję 1 łyżeczkę, bo wtedy w ogóle nie wyczuwam drożdżowego posmaku
- 1 łyżeczka soli jodowanej
DODATKOWO
- do posypania na wierzchu: sezam biały lub czarny, mak, pestki dyni, pestki słonecznika, płatki owsiane, kminek, czarnuszka…
Domowe bułki pełnoziarniste na drożdżach – WYKONANIE
- W dużej misce łączymy suche składniki.
- Wlewamy wodę lub mleko i mieszamy wszystko łyżką. Następnie przekładamy masę na blat oprószony mąką i wyrabiamy kilka minut ręcznie.
- Ciasto umieszczamy w misce lub innym pojemniku, przykrywamy ściereczką, folią lub plastikową pokrywką i odstawiamy w ciepłe miejsce na co najmniej 2 godziny, żeby masa podwoiła swoją objętość. Ja najczęściej dzielę ciasto na 2 części i zostawiam je w dużym, szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku na noc w łazience.
- Z wyrośniętej masy formujemy kulki – możemy każdą trochę pozagniatać, bułki będą miały wtedy ładniejszy kształt. Układamy je na blasze pokrytej papierem do pieczenia lub silikonową matą, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 30–50 minut do dalszego wyrośnięcia.
- Następnie każdą kulkę smarujemy z wierzchu wodą i posypujemy czym chcemy, możemy też nożem ponacinać dowolne kształty.
- Pieczemy przez 15–20 minut w piekarniku rozgrzanym do 200°C.
Bon appétit !
Smacznie wyglądają. 🙂
Faktycznie smaczne i szybko się je robi, fajnie że ciasto można zostawić na noc, rano upiec i na śniadanie mieć świeże bułeczki. Najlepiej smakowały mi z pestkami z dyni. Będę je na pewno co jakiś czas robiła.
Cieszę się, że bułki Ci posmakowały. Dzięki za opinię! 🙂
A jakiej maki bezglutenowej
można użyć bo nie możemy glutenu
Niestety, ale póki co nie mogę polecić żadnej mąki, bo nie robiłam jeszcze tych bułek w wersji bezglutenowej. Ale może niedługo pojawi się taki przepis na moim blogu.