Śmiesznie łatwy przepis na szpinak w wegańskim, kremowym sosie beszamelowym, który smakuje i wygląda bosko, nawet lepiej od tradycyjnego! Wymiata na gorąco i na zimno. A wiem, o czym piszę, bo szpinak w beszamelu to moja wielka miłość z czasów, kiedy byłam jeszcze wszystkożerna, 20 kg grubsza i cała w pryszczach. Sos w mojej uzdrowionej wersji jest bez mleka krowiego, bez białej mąki i bez masła, a więc jest wegański i bezglutenowy. Jest też dużo łatwiejszy w wykonaniu od oryginału – nie trzeba go ucierać i męczyć się z grudkami, wystarczy zblendować składniki. Zero tolerancji dla grudek!
Szpinak w beszamelu może być dodatkiem do obiadu lub stanowić lekki posiłek razem z pełnoziarnistą bagietką lub grzankami.
Wegański biały sos smakuje lekko serowo, dlatego będzie pasował też np. do brokułów, lazanii czy makaronów.
Szpinak w wegańskim sosie beszamelowym – SKŁADNIKI
2–3 porcje
- 400 g świeżego szpinaku baby
- ½–1 biała lub żółta cebula
- 2 ząbki czosnku
Wegański beszamel / biały sos bezglutenowy
- 120 ml mleka (napoju) owsianego
- 30 g nerkowców
- 30 g płatków drożdżowych nieaktywnych
- sól, sporo pieprzu, starta gałka muszkatołowa
Jeśli chcecie wykorzystać sos do innego dania, możecie dodać do niego jeszcze po ½–1 łyżeczce suszonego czosnku i cebuli.
Proporcje nerkowców i płatków można nieco zmienić, np. użyć 20 g nerkowców i 40 g płatków drożdżowych nieaktywnych.
Szpinak w wegańskim sosie beszamelowym – WYKONANIE
- Dużą patelnię z nieprzywierającą powłoką stawiamy na średnim ogniu. Wlewamy 3 łyżki wody, wrzucamy drobno posiekaną cebulę, przykrywamy i dusimy do miękkości. W razie potrzeby dolewamy wody.
- Dodajemy całe liście szpinaku oraz zmiażdżony w prasce czosnek i smażymy / dusimy na wodzie, aż szpinak całkiem zwiędnie. Na koniec płyn z patelni całkiem odparowujemy.
- Wszystkie składniki sosu blendujemy na gładko. Wlewamy na patelnię, mieszamy i gotujemy przez kilka minut do uzyskania preferowanej gęstości.
Podajemy na gorąco.
Smacznego !
czy mozna pominac/zastapic orzechy?
Wersji bez orzechów jeszcze nie próbowałam, ale powinna wyjść. Myślę, że najlepiej użyć wtedy 60 g płatków drożdżowych.
Jadłam aż mi się uszy trzęsły, bardzo dobry sos do szpinaku! Dorzuciłam strączki dla podbicia białka. Prosty skład, dobry smak. Polecam każdemu kto szuka lepszego rozwiązania dla szpinaku niż sól i czosnek