Jak w jednym daniu zjeść aż 15 różnych warzyw? To proste – wystarczy ugotować wielki gar pożywnej, dietetycznej minestrone – zupy jarzynowej według włoskiego przepisu. Chociaż słowo „przepis” to tutaj raczej nadużycie, bo w przypadku minestrone nie obowiązują właściwie żadne zasady – minestra oznacza po włosku po prostu zupę… Ogólnie biorąc należy wrzucić do gara ulubione warzywa, można dodać dowolne strączki, przyprawy, zalać wodą i upichcić. Im więcej warzyw, tym bogatszy smak i więcej zdrowia.
Oto wegańska, pyszna wersja z płatkami drożdżowymi zamiast tłustego sera, który też czasem należy do składników. Smaku umami dodaje również sos sojowy, a jeśli chcecie, aby było jeszcze ciekawiej, zamiast soli można użyć jasnej pasty miso o wegańskim składzie. Moja minestrone wychodzi bardzo treściwa (w zasadzie bardziej przypomina gulasz) za sprawą czerwonej soczewicy, która po ugotowaniu rozpada się i fajnie zagęszcza zupę. Jeśli jednak ktoś woli rzadszą, wystarczy rozcieńczyć ją wodą lub bulionem warzywnym.
Jeśli ugotujecie za dużo minestrone, można ją poporcjować i zamrozić – zwłaszcza w chłodne dni taka gorąca i gęsta zupa to wybawienie.
Minestrone z ziemniakami – SKŁADNIKI
ok. 8 porcji
- 1 duża cebula czerwona
- 2 laski selera naciowego
- 5 łodyżek natki pietruszki (bez liści)
- 1 średnia marchewka
- 1 papryka czerwona
- ok. 400 g kapusty białej
- ok. 250 g dyni hokkaido lub innej
- 3 liście laurowe
- 3 średnie ziemniaki
- ½ kalafiora
- ½ brokuła
- ½ średniej cukinii
- 100 g soczewicy czerwonej lub żółtej, surowej
- 120 g zielonego groszku, u mnie mrożony
- min. 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka suszonej bazylii (opcjonalnie)
- 4 hojne łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych
- 2 hojne łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki sosu sojowego
- sól jodowana lub jasne miso
- sporo pieprzu, chili
Dynia hokkaido może być ze skórą, inne polecam obrać.
Minestrone z ziemniakami – WYKONANIE
- Cebulę, laski selera i łodyżki natki drobno siekamy. Marchewkę, paprykę, kapustę i dynię kroimy w średnie lub małe kawałki. Wszystko wrzucamy do wielkiego gara, dodajemy liście laurowe, zalewamy wodą do wysokości warzyw, przykrywamy i gotujemy z 10–15 minut na małym ogniu, aż warzywa zmniejszą swoją objętość.
- Dorzucamy pokrojone ziemniaki, kalafiora, brokuła, cukinię, soczewicę przepłukaną pod kranem, groszek, rozdrobniony czosnek i bazylię. Dolewamy wody do wysokości warzyw, mieszamy, przykrywamy i gotujemy ze 20 minut, aż warzywa będą miękkie.
- Na koniec dodajemy płatki drożdżowe, koncentrat pomidorowy, sos sojowy, sól, pieprz i ewentualnie chili. Mieszamy dokładnie i gotujemy jeszcze z 5 minut.
Buon appetito!