Bardzo prosty, a może i najprostszy, przepis na domowy i zdrowy chleb pszenny na suszonych drożdżach – graham, pełnoziarnisty lub razowy. Receptura idealna dla leniwych, zapracowanych lub minimalistów. Bez długiego zagniatania i podwójnego wyrastania (fermentacji) ciasta – masa od samego początku rośnie w keksówce, w której będzie się potem piekła. Dodatkowo ciasto można zostawić na noc na kuchennym blacie do wyrośnięcia, a gdy ranne wstaną zorze, wystarczy tylko wrzucić foremkę do piekarnika.
Bochenek nie ma podręcznikowo równych dziurek, ale to nie jest przepis na najpiękniejszy, tylko na najłatwiejszy i najzdrowszy chleb drożdżowy. Razowiec wychodzi pyszny i dobrze wyrośnięty, jest zwarty i dobrze się kroi.
Zawsze przygotowuję podwójną porcję ciasta i piekę od razu dwa chleby. Jeden po całkowitym przestudzeniu kroję na kromki i zamrażam (potem odmrażam w temp. pokojowej), a drugi przechowuję przez 2–4 dni w szczelnie zamkniętym pojemniku w szafce lub dłużej w lodówce.
Najłatwiejszy chleb pszenny pełnoziarnisty – SKŁADNIKI
1 spory bochenek, keksówka o wymiarach ok. 28 x 11,5 cm
- 500 g mąki pszennej pełnoziarnistej, graham (typ 1850) lub razowej (typ 2000). Polecam mąki ze starych odmian pszenicy: orkiszu, płaskurki i samopszy
- 1 płaska łyżka cukru (niekoniecznie)
- 1 łyżeczka całych nasion kminku czy czarnuszki (niekoniecznie)
- ½–1 łyżeczka soli
- 3,5 g (pół torebki, niecałe 2 płaskie łyżeczki) suszonych drożdży
- ok. 370 g (ml) ciepłej wody
Najłatwiejszy chleb pełnoziarnisty – WYKONANIE
- Do dużego naczynia wsypujemy mąkę, cukier, kminek oraz sól i mieszamy. Dodajemy drożdże, mieszamy.
- Wlewamy wodę i mieszamy najpierw łyżką, a następnie zagniatamy masę ręcznie przez 2–4 minuty – w naczyniu lub na blacie.
- Ciasto przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównujemy wierzch. Formę przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 2–3 godziny. W tym czasie ciasto podwoi swoją objętość.
- Keksówkę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C i pieczemy przez 40 minut.
- Chleb wyjmujemy z formy oraz papieru i studzimy na kratce.
Przepis na razowy chleb nocny: postępujemy jak wyżej, z tą różnicą, że używamy wody letniej, a następnie keksówkę z ciastem przykrywamy 2 ściereczkami i zostawiamy do wyrośnięcia na kuchennym blacie na 4–8 godzin.
Rada: lepiej wybrać keksówkę trochę za dużą niż za małą, wtedy chleb lepiej wyrośnie.
Smacznego !
Chleb jest bardzo smaczny. Mój pierwszy chleb w życiu. Mam tylko pytanie techniczne. Czy piec z termoobiegiem czy bez? Czy jeśli mam wrażenie, że chleb jest lekko gliniasty pieczenie o 5 lub 10 minut dłużej mnie poratuje?
Najlepiej piec bez termoobiegu. Mój chleb po 40 minutach jest idealnie wypieczony, ale możliwe, że Twój piekarnik słabiej grzeje i wymaga ustawienia trochę wyższej temperatury. Piekarniki różnie grzeją, trzeba je „wyczuć”. 😉
Tak zrobię, bardzo dziękuję i za rady i za wszystkie przepisy. Genialne.
Miło mi!:)
Witam serdecznie
Przepis wydaje się być faktycznie bardzo prosty. Nigdy nie piekłam chleba, ale z tym myślę, że sobie poradzę. Nurtuje mnie jedno pytanie: czy na pewno drożdży ma być tylko pół opakowania? Producenci tych suchych drożdży podają, że całe opakowanie jest na pół kilograma mąki…
I jeszcze jedno pytanko: czy ten chlebek tak jak inne wypieki sprawdzać patyczkiem, czy już wystarczająco upieczony?
Bardzo proszę o odpowiedź
Pozdrawiam i dziękuję za bloga
Faktycznie producenci zalecają użycie podwójnej ilości drożdży, ale to jest za dużo o połowę. 😉 Potem w chlebie te drożdże czuć, a np. ja bardzo tego nie lubię. Podana w przepisie ilość jest idealna, bo chleb świetnie rośnie, a smak jest niezakłócony. A patyczkiem nie trzeba sprawdzać.
Bardzo dziękuję za odpowiedź 😉 ja też nie przepadam za smakiem drożdży, zatem powinien to być idealny chlebek dla mnie. Jutro biorę się za jego pieczenie
Czy można dodać do chleba więcej różnych nasion czy może to wpłynąć na jego wyrastanie? Pozdrawiam
Powinno się udać, ale głowy nie daję, bo takiej wersji nie robiłam.
Czy mozna użyć świeżych drożdży? Ile?
Na pewno można użyć, ale niestety nie wiem ile, bo już od dawna nie piekę pieczywa na świeżych drożdżach.
Pewnie pytanie już nieaktualne, ale może komuś się przyda odpowiedź. Wczoraj upiekłam ten chleb na świeżych drożdżach, dałam ok 10g, wyszedł super 🙂
Witam, a można mąki żytniej użyć 1850? Dziękuję! Z niecierpliwością czekam na swój pierwszy chlebek:)
Niestety nie wiem, bo żytniego chleba według tego przepisu nie robiłam. :-/
A któryś z Twoich przepisów nadałby się z mąką żytnią? Próbowałaś może?
Właśnie niestety jeszcze nie próbowałam. Jakoś zupełnie nie mogę się zabrać do mąki żytniej…
Rozumiem i dziękuję za odpowiedź .
Dziś robiłam chlebek z Pani przepisu, jest mięciutki, smaczny i zdrowy. Dziękuję za przepis, zostaje u mnie do częstego wykorzystania. Szkoda, że nie można wkleić zdjęcia mojego chlebka. Pozdrawiam