Jak ugotować ryż na sypko i pozbyć się arsenu

Jak ugotować ryż na sypko i pozbyć się arsenu

Jak ugotować na sypko ryż brązowy lub biały, aby pozbyć się z niego aż ok. 80% arsenu i jednocześnie nieco zaoszczędzić na energii? Oto bardzo łatwy przepis, który stosuję od kilku lat. W skrócie: moczenie, a potem gotowanie ryżu w dużej ilości wody, pozwala usunąć z niego zdecydowaną większość arsenu, a jeśli nie będziemy gotować go zbyt długo, pozostanie sypki.

Zanieczyszczenie

Arsen to pierwiastek o działaniu m.in. rakotwórczym, powszechnie występujący w środowisku, zwłaszcza zanieczyszczonym. Znajduje się w bardzo wielu produktach spożywczych, nawet wodzie pitnej (w bardzo małych ilościach), ale szczególnie dużo jest go w ryżu. Dlatego ważne jest, aby za każdym razem odpowiednio przygotować go do spożycia. Z tego powodu już dawno przestałam kupować mąkę ryżową i mleko ryżowe, przestawiłam się na najzdrowsze mleko roślinne – sojowe. Nie gotuję już też risotto tradycyjną metodą, czyli do wchłonięcia płynu. Oprócz tego warto kupować ryż z terenów, gdzie zanieczyszczenie gleby arsenem jest najmniejsze. Najbezpieczniejszym wyborem będzie brązowy ryż basmati z Indii, Pakistanu i Kalifornii.

Lanie wody

Arsen jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego aby się go pozbyć, ryż najpierw moczę (dokładny przepis niżej). Dzięki temu ziarna pęcznieją, łuska nieco się otwiera i ryż szybciej się ugotuje. Następnie przekładam go do garnka, zalewam dużą ilością zimnej wody i doprowadzam do wrzenia. Ryżu wcale nie trzeba wrzucać do wrzątku – tak jest szybciej i bardziej ekologicznie. Wsypany do zimnej wody tak samo dobrze się ugotuje i będzie tak samo smaczny i sypki. Zresztą nie tylko ryż, makaron też zawsze wrzucam do zimnej wody i wychodzi idealnie.

Jeść czy nie jeść?

Oto jest pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zdania wśród naukowców i lekarzy są podzielone. Według mnie ryż, zwłaszcza brązowy (tylko ten kupuję), jest na tyle zdrowy, że szkoda z niego rezygnować. Jednak jedzenie go codziennie też może nie być najlepszym pomysłem. Jak to w życiu bywa, ryzyko warto dywersyfikować, dlatego najlepiej stawiać też na inne zboża.

Jak ugotować ryż na sypko i pozbyć się 80% arsenu

  1. Biały lub brązowy ryż płuczemy na sicie pod kranem.
  2. Wrzucamy do miski, zalewamy dużą ilością zimnej wody i odstawiamy na 8–24 godziny.
  3. Wodę odlewamy i ponownie płuczemy pod kranem.
  4. Ryż wrzucamy do garnka i zalewamy dużą ilością zimnej wody (w proporcji 1 do 6–10).
  5. Stawiamy na średnim ogniu, przykrywamy i doprowadzamy do wrzenia.
  6. Zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem, aż ryż będzie al dente (ważne, aby go nie rozgotować).
  7. Odcedzamy i płuczemy pod kranem gorącą wodą.

Ryż można ugotować w lekko osolonej wodzie, ale ja solę dopiero po ugotowaniu, często sosem sojowym.

Źródła i więcej informacji na temat arsenu w pożywieniu na stronie NutritionFacts.org:

Where Does the Arsenic in Rice, Mushrooms, & Wine Come From?

The Effects of Too Much Arsenic in the Diet

Which Brands & Sources of Rice Have the Least Arsenic?

How to Cook Rice to Lower Arsenic Levels

Is Rice Safe To Eat? Dr Greger Says No, Dr Barnard Says Yes?!

Foto: Addilyn Ragsdill, Unsplash

Dodaj komentarz