jaglanka na mleku roślinnym z bananem i owocami

JAGLANKA na mleku roślinnym z bananem i malinami

Moje ulubione śniadania to wegańskie owsianki, ale nawet od nich warto czasem zrobić sobie przerwę. Wtedy z pomocą wjeżdża pyszna i zdrowa konkurencja – jaglanka na mleku sojowym lub owsianym, z bananem (dla kremowej konsystencji oraz słodyczy) i kwaskowatymi owocami, np. malinami, truskawkami, borówkami, jagodami, winogronami, kiwi… Owoce mogą być mrożone – wystarczy zostawić je na blacie do rozmrożenia lub wstawić na noc do lodówki. Przepis jest prawie tak samo prosty jak w przypadku owsianek.

Kasza jaglana, pozyskiwana z prosa, jest jednym z najstarszych zbóż na świecie, a prawdopodobnie nawet pierwszym zbożem uprawiane przez ludzkość, być może już od 10.000 lat. Niestety wciąż jest za mało doceniana mimo licznych właściwości zdrowotnych. Jest naturalnie bezglutenowa, dlatego idealnie sprawdza się w diecie osób z celiakią lub nietolerancją glutenu. Bogata w błonnik, skrobię oporną (korzystną dla jelit), witaminy z grupy B oraz minerały, m.in. magnez, żelazo i cynk. Kasza jaglana syci na długo, dlatego jest zalecana m.in. w przypadku stanów przedcukrzycowych i cukrzycy typu 2.

Więcej o kaszy jaglanej na kanale dra Gregera, NutritionFacts.org:

Jaglanka na mleku roślinnym – SKŁADNIKI

1 porcja (ok. 415 kcal)

  • 4 hojne łyżki (60 g) kaszy jaglanej suchej
  • 200 g / ml mleka roślinnego, sojowego / owsianego
  • ok. 170 g / ml wody
  • 1–2 łyżeczki ksylitolu lub ew. cukru
  • ¼ łyżeczki cynamonu lub trochę wanilii
  • pół dojrzałego banana
  • 1 łyżka zmielonego siemienia lnianego, dla kwasów omega-3 (opcjonalnie)
  • inne owoce, np. jagodowe

Zamiast ksylitolem jaglankę można posłodzić daktylami.

Jaglanka na mleku roślinnym – WYKONANIE

  1. Kaszę jaglaną płuczemy na sicie pod kranem.
  2. Przekładamy do rondla, wlewamy mleko i wodę, dodajemy ksylitol i cynamon.
  3. Przykrywamy i zagotowujemy – uważamy, aby nie wykipiało. Następnie pokrywkę uchylamy i na małym ogniu gotujemy kilkanaście minut, co jakiś czas mieszając.
  4. Na koniec dodajemy banana rozgniecionego widelcem na miazgę i siemię lniane. Mieszamy i gotujemy jeszcze z minutę. Jeśli płynu okaże się za mało, dolewamy.

Jaglankę przekładamy do miski i dekorujemy owocami.

Smacznego !

Dodaj komentarz