Soczewica to stały mieszkaniec mojej spiżarni, wiedziałam, że ma wiele zastosowań, ale nigdy nie podejrzewałam, że można upiec z niej nawet pieczywo! A jednak… Oto proste i smakowite fit bułki z czerwonej soczewicy i płatków owsianych. Fajna, zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego pieczywa – bułki są pełnoziarniste, bogate w błonnik oraz odmieniane w ostatnich latach przez wszystkie przypadki białko… Bez nabiału, jajek, drożdży, cukru i oleju, mogą być też bezglutenowe, jeśli użyjemy bezglutenowych płatków owsianych. W sumie, to nawet sól warto pominąć, bo też jest niezdrowa… Przepis idealny dla wegan, alergików i kulinarnych magików.
Bułki z czerwonej soczewicy – SKŁADNIKI
ok. 10 małych bułek
- 200 g soczewicy czerwonej lub żółtej
- 20 g łuski babki jajowatej / Psyllium Husk (kupiłam na Allegro, ale ponoć bywa w aptekach)
- 100 g / ml wody
- 1 łyżka octu ryżowego lub jabłkowego
- 120 g płatków owsianych górskich, najlepiej ekologicznych
- ¾ łyżeczki sody
- ½ łyżeczki soli jodowanej
- na wierzch (opcjonalnie): chia lub inne nasiona
Bułki z czerwonej soczewicy – WYKONANIE
- Soczewicę płuczemy na sicie pod kranem, przekładamy do miski, zalewamy sporą ilością wody i odstawiamy na 2 godziny.
- Nasiona odcedzamy, ponownie płuczemy na sicie i odsączamy z nadmiaru wody. Wrzucamy do blendera, dodajemy wodę i blendujemy na gładko.
- Masę przekładamy do bardzo dużej miski, wsypujemy babkę, mieszamy dokładnie i odstawiamy na 5 minut. Następnie wlewamy ocet.
- Płatki owsiane blendujemy na proszek, dodajemy sodę oraz sól i mieszamy.
- Suche składniki wsypujemy do mokrych i mieszamy dokładnie łyżką. (Odradzam zagniatanie ręką, bo masa strasznie się klei).
- Piekarnik rozgrzewamy do 160°C.
- Zwilżonymi wodą dłońmi odrywamy kawałki ciasta, formujemy kulki, lekko je spłaszczamy i układamy na blasze pokrytej papierem do pieczenia lub silikonową matą. Wierzch bułek można posypać dowolnymi ziarnami.
- Pieczemy przez ok. 30 minut na środkowej półce.
Studzimy na kratce. Bułki najlepiej smakują krótko po upieczeniu.
Smacznego!
Kolejny raz upiekłam te bułki. Łatwo je zrobić i za każdym razem wychodzą. Równie smaczne na drugi dzień. Lubię je z wędzonym tofu, pomidorem lub świeżym ogórkiem, polecam.
Soczewica w trakcie moczenia wchłonęła 170g wody. Może niepotrzebnie dolewałam te 100ml do blendowania, bo ciasto wyszło rzadkie i nie dało się z niego uformować kulki tylko takie placki, w pieczeniu urosły nieznacznie. Dodałam suszony czosnek i zioła i mam skrzyżowanie bułki z kotletem :))
Nie wiem, co poszło nie tak, ale ja te bułki robię bardzo często i zawsze wychodzą takie, jak na zdjęciu, bez śladu zakalca.