Tym bardzo łatwym, codziennym dalem z fasolki mung i warzyw poczęstował mnie niedawno mój przyjaciel Piotrek, wegański kucharz i wielbiciel wedyjskich smaków. Podał go w towarzystwie makaronu mie, który nie jest tradycyjnym dodatkiem do dali, ale to połączenie wypadło doskonale. Potrawa posmakowała mi tak bardzo, że poprosiłam o recepturę pod groźbą zerwania znajomości! Inspiracją dla Piotrka był przepis na dal tarkari z bardzo ciekawej, dość starej książki z potrawami dawnych Indii i przedmową Czesława Niemena – Kuchnia Kryszny. W oryginale danie jest wegetariańskie, ale bez problemu udało się przerobić je na wegańskie, a dodatkowo zbezcześcić m.in. dodatkiem cebuli i czosnku.
Poniżej kilka informacji z Kuchni Kryszny, które rzucają światło na dal.
Dalem nazywa się ogólnie nasiona roślin strączkowych, takich jak soczewica, fasola czy groch. Jest to również nazwa podobnego do zupy dania, które się z nich przyrządza. W Indiach podczas głównego posiłku dalem często polewa się ryż lub je się go z pieczywem.
W kuchni wedyjskiej posiłek bez dalu jest rzadkością. Są różnego rodzaju dale, które nadają się na rozmaite posiłki, od śniadania do kolacji. Można z nich przyrządzać zupy, gęste sosy, smażone przekąski, mokre czatneje, kruche naleśniki, sałatki (z kiełków) i słodycze.
Zupy z dalu, gęste lub rzadkie – zależnie od przepisu – wymagają zazwyczaj długiego gotowania, tak aby ziarna rozpadły się i utworzyły papkę. (Ja dalu aż tak nie rozgotowuję, bo nie mam tyle cierpliwości i gaz trzeba oszczędzać!)
Dal z fasolki mung i warzyw – SKŁADNIKI
ok. 4 porcje
- 200 g fasolki mung lub ew. zielonego grochu w połówkach
- ok. 1,5 litra wody
- 2 liście laurowe
- sól
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka cynamonu
- ¼–½ łyżeczki asafetydy
- 2–3 łyżeczki papryki gochugaru (lub mniej chili zmielonej)
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki drobno posiekanego świeżego imbiru
- 1 mała cebula
- 300–400 g dowolnych warzyw – u mnie papryka i mała cukinia (220 g)
- 1½ łyżeczki całych nasion kuminu
- sok z 1 cytryny
Do podania:
- pełnoziarnisty makaron azjatycki lub zwykły (na zdjęciu mie), brązowy ryż, ulubiona kasza lub pieczywo, np. placki roti lub podpłomyki
- natka pietruszki lub kolendry
Dal z fasolki mung i warzyw – WYKONANIE
- Fasolkę płuczemy na sicie pod kranem i odstawiamy do odsączenia.
- W garnku zagotowujemy wodę z liśćmi laurowymi, solą, kurkumą, cynamonem, asafetydą, gochugaru, zmiażdżonym w prasce czosnkiem i imbirem.
- Do wrzątku wrzucamy fasolkę, częściowo przykrywamy garnek i na średnim ogniu gotujemy przez 20 minut.
- Dodajemy drobno posiekaną cebulę, pokrojone pozostałe warzywa oraz nasiona kuminu podprażone na suchej patelni. Gotujemy do miękkości.
- Wyłączamy gaz i wlewamy sok z cytryny.
Dal tarkari powinien mieć płynną konsystencję; jeśli wyjdzie zbyt gęsty, wystarczy dodać trochę gorącej wody.
Smacznego !
Dal to świetne danie na każdy z posiłków , każdą porę roku i każdą szerokość geograficzną! ! !
Zgadzam się w 100%! 🙂