zespół Sjögrena a dieta - Venus Williams i zespół suchości

Zespół Sjögrena a dieta – Venus Williams i zespół suchości

W 2011 roku Venus Williams, ku wielkiemu rozczarowaniu fanów tenisa, nagle wycofała się z turnieju US Open. Powodem było znaczne pogorszenie stanu zdrowia i w końcu rozpoznanie u niej, po wielu latach chronicznego zmęczenia, choroby autoimmunologicznej – zespołu Sjögrena, zwanego również zespołem suchości.

Zespół Sjögrena, inaczej choroba Mikulicza-Radeckiego, jest jedną z najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych. Jego przyczyny nie są znane. Schorzenie to jest nieuleczalne, ale dzięki m.in. odpowiedniej diecie można zminimalizować objawy do tego stopnia, że chory może zupełnie normalnie funkcjonować. Klasycznymi symptomami są wysychanie oczu jako skutek uszkodzenia przez system immunologiczny komórek gruczołów łzowych oraz suchość w jamie ustnej z powodu uszkodzenia ślinianek.

 

Poszukiwania igły w stogu siana

Stan Venus przez kilka lat systematycznie się pogarszał. Początkowo najbardziej uciążliwymi przejawami choroby były brak wytrzymałości fizycznej i uczucie permanentnego zmęczenia, jak w czasie przeziębienia czy grypy, które bardzo negatywnie wpływały na przebieg treningów. Williams często była tak osłabiona, że ledwo mogła podnieść się rano z łóżka, by dokonać porannej toalety przed wyjściem z domu. Nierzadko nawet siedzenie na krześle czy uniesienie ręki było dla niej sporym osiągnięciem. Po kilku latach kiepskiego samopoczucia lekarze postawili pierwszą diagnozę – astma oskrzelowa i w związku z tym problemy z dotlenieniem. Jednak przepisane wtedy leki nie pomogły nawet minimalnie.

Venus Williams - zespół Sjögrena a dieta
Venus Williams – zespół Sjögrena a dieta

Potem przyszła kolej na następne problemy zdrowotne jak bóle, opuchnięcie i zdrętwienie stawów. W czasie gry w tenisa Venus bolały i puchły dłonie, nie czuła rąk. Dopiero kiedy wreszcie dopadły ją najbardziej charakterystyczne symptomy tej choroby, jak przesuszenie oczu i suchość w jamie ustnej, udało się prawidłowo zidentyfikować schorzenie, co pozwoliło na skuteczne leczenie zespołu Sjögrena. Lekarze rozpoznają tę przypadłość u pacjentów najczęściej dopiero po 6–7 latach przebiegu. Leczenie trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy. Niestety, jak wszystkie choroby autoimmunologiczne, jest to bardzo podstępne schorzenie i u każdego chorego objawy mogą wyglądać inaczej, dlatego tak trudno jest szybko postawić prawidłową diagnozę.

 

Najbardziej charakterystyczne symptomy zespołu Sjögrena:

  • suchość oczu i jamy ustnej,
  • opuchnięcie gruczołów ślinowych,
  • przewlekły suchy kaszel,
  • wysypki skórne, sucha skóra,
  • bóle stawów,
  • opuchlizna, sztywność stawów,
  • przedłużające się uczucie zmęczenia.

 

Leczenie: zespół Sjögrena a dieta roślinna

Po rozpoznaniu choroby Venus zmieniła dietę na 100% roślinną, surową. Jej nowe menu stanowiły wtedy przede wszystkim warzywa, owoce oraz soki. W walce z chorobą najbardziej pomogły jej produkty roślinne bogate w żelazo oraz wyeliminowanie z jadłospisu cukru oraz syropu kukurydzianego. Dające w kość objawy systematycznie cofały się, aż w końcu prawie zupełnie ustąpiły. Serena, która według siostry, wszystko od niej kopiuje, również została weganką. Wyższa z sióstr uważa, że dieta roślinna to najbardziej zrównoważony sposób odżywiania i najlepsza kuracja odnawiająca ciało. Boska cera i niski poziom tłuszczu w organizmie to dodatkowe korzyści z nowego menu, jakie zauważyła, poza wyeliminowaniem ciągłego zmęczenia i powrotem wytrzymałości.

Teraz trenuje po 5 godzin dziennie. Mimo to, jak twierdzi, nie jest zwolenniczką kulinarnej rozpusty i je po to, żeby żyć, a nie odwrotnie. Paliwa do porannego treningu na korcie dostarczają jej głównie owoce. Potem, przed ćwiczeniami na siłowni spożywa obiad, który składa się przeważnie z ryżu i warzyw lub innych węglowodanów. Jest wielkim smakoszem wszelkich potraw z ziemniakami.

Zespół Sjögrena a dieta
Zespół Sjögrena a dieta – leczenie za pomocą menu roślinnego

Za pomocą roślinnego menu skutecznie leczy swoich pacjentów z różnymi chorobami autoimmunologicznymi dr John McDougall, autor książki „Zdrowie bez recepty” (bardzo polecam!). Tutaj o tym co konkretnie jeść w czasie kuracji.

 

Źródła

Food, Fashion, and the Future: Exclusive Interview With Tennis Great Venus Williams

Hollywood Health Report – Venus Williams

Venus Williams discusses Sjogren’s Syndrome (2012)

Venus Williams US Open 2011: Tennis Star Explains Leaving Tournament due to Sjogren’s Syndrome

ESPN The Magazine 2014 Body Issue – Venus Williams Feature

 

5 myśli na temat “Zespół Sjögrena a dieta – Venus Williams i zespół suchości

  1. Error! Blog świetny! Ale brak jakiegokolwiek kontaktu mailowego do autorki! Bardzo proszę się poprawić 😉

  2. Widzę, że wegepedia jest na fejsie. Na razie pusto, ale autorka się chyba dopiero rozkręca. W każdym razie kontakt jakiś jest.

  3. Dziękuję bardzo za wpis. Właśnie zostalam zdiagnozowana z zespołem suchości i wpis dał mi totalnego kopa i wiedzę. Zostalam weganka po wielu latach picia litrow kawy i kilogramów golonek. Mam nadzieje, że suchość sie cofnie.

Dodaj komentarz