Niebieski barwnik z kapusty czerwonej – naturalny pigment spożywczy

NIEBIESKI BARWNIK z kapusty czerwonej – naturalny pigment spożywczy

Naturalny, niebieski barwnik spożywczy – chyba najtrudniejszy do uzyskania pigment ze wszystkich w całej gastronomii. Wszystkie inne kolory tęczy możemy łatwo otrzymać przy użyciu świeżych soków z owoców i warzyw (czego najlepszym przykładem są np. smoothie) czy przypraw, ale przy błękicie trzeba trochę mocniej pokombinować, ale da się! I okazuje się, że jest to nawet całkiem łatwe.

Taki buraczany pigment możemy dodawać do kremów, lodów, koktajli, jak np. niebieski shake lodowy i wielu innych dań słodkich i słonych. Na jedną porcję wystarczy ½–1 łyżeczka koncentratu, w zależności od tego, jak intensywny efekt chcemy uzyskać.

Niebieski barwnik z kapusty – SKŁADNIKI

  • ½ główki kapusty czerwonej (moja była prawie czarna)
  • soda oczyszczona

Niebieski barwnik z kapusty – WYKONANIE

  1. Kapustę kroimy w miarę drobno. Wrzucamy do garnka i zalewamy taką ilością wody, żeby przykryła kapustę, wystarczą 3–4 kubki.
  2. Gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 30 minut.
  3. Kapustę wyjmujemy z garnka i gotujemy dalej sam płyn (ok. 60–75 minut), żeby zgęstniał i zostało go tylko ok. 1/3 kubka. (Szkoda wyrzucać tę kapuchę, najlepiej ją zjeść).
  4. Otrzymany zagęszczony barwnik studzimy – póki co jest on purpurowy.
  5. Płyn przelewamy do szklanego naczynia, żebyśmy mogli dokładnie obserwować zmiany koloru, które nastąpią w kolejnym kroku. Polecam też całą operację przeprowadzać w świetle dziennym.
  6. Do purpurowego barwnika stopniowo dodajemy sodę oczyszczoną – jednorazowo dosypujemy maksymalnie tylko po 1/8 łyżeczki i za każdym razem dokładnie mieszamy, sprawdzając kolor na łyżce i ściankach naczynia. Sodę dodajemy powoli, aż barwa purpurowa zmieni się w niebieską. Starajmy się nie przekroczyć w sumie ¼–½ łyżeczki sody, ponieważ wtedy posmak koncentratu może stać się metaliczny, a pigment zacznie przechodzić w zielony. Jeśli jednak nas poniesie, to żeby wrócić do koloru niebieskiego, musimy dodać z kolei trochę kwasu, np. soku z cytryny.
  7. Na koniec testujemy odcień w czymś białym, np. w mleku ryżowym.
  8. Barwnik przechowujemy w lodówce przez tydzień lub trochę dłużej.
niebieski barwnik z kapusty czerwonej
Naturalny niebieski barwnik z kapusty czerwonej

Bon appétit !

Źródło: How To: Natural Blue Food Coloring with Red Cabbage

7 myśli na temat “NIEBIESKI BARWNIK z kapusty czerwonej – naturalny pigment spożywczy

  1. Witam. Chciałbym zapytać jaki smak ten barwnik czy mocno kapuściany? Zajmuje się produkcją domowego piwa i chciałbym zrobić piwo o niebieskim zabarwieniu.

    1. Hej. Wydaje mi się, że przy barwieniu piwa ten barwnik może się nie sprawdzić. Nawet nie chodzi o smak i aromat, bo są średnio wyczuwalne, ale o to, że on nadaje się głównie do barwienia białych produktów spożywczych, np. mleka roślinnego czy lodów. Piwo jest żółtawe/brązowe i w połączeniu z tym barwnikiem może wyjść coś burego. 🙂

  2. Czy można takim barwnikiem zrobić galaretkę niebieską czy też straci ona przezroczystość i stanie się mętna?

    1. Ten barwnik najbardziej nadaje się do koloryzowania białych rzeczy, z galaretką może być problem… Barwa może nie wyjść ładna.

  3. Ile czasu trzeba czekać, żeby sok z kapusty zmienił kolor? Dodałam już dużo więcej sody niż było w przepisie asok tylko spienił się, zgęstniał i zrobił się jeszcze ciemniejszy, ale na pewno nie jest niebieski ani zielony. 🙁 Ma tylko lekko niebieskawy osad, ale po przemieszaniu niebieskawy odcień znika 🙁 Ma kapuściany zapach i ohydny gorzki smak, na pewno nie dam go do kremu 🙁

Dodaj komentarz