Choroba Leśniowskiego-Crohna i dieta, która leczy nieswoiste zapalenie jelit

Choroba Leśniowskiego-Crohna i DIETA, która leczy nieswoiste zapalenie jelit

Choroba Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) należy do schorzeń autoimmunologicznych z grupy nieswoistych zapaleń jelit, w których organizm atakuje swoje własne jelita. Póki co jest nieuleczalna, ale na szczęście, za pomocą odpowiedniej diety można całkowicie wyeliminować jej objawy. Najlepszą do tej pory kuracją ze wszystkich dostępnych, okazało się stosowanie menu opartego na produktach roślinnych. Japońscy naukowcy przeprowadzili 2-letnie badanie na grupie pacjentów z chorobą Crohna, którzy w tym czasie przestrzegali diety semiwegetariańskiej. Uzyskane rezultaty były o wiele lepsze, niż te otrzymywane w czasie leczenia standardowymi farmaceutykami, włącznie z najnowszymi, tzw. lekami biologicznymi, które są bardzo kosztowne, a do tego mogą powodować poważne efekty uboczne, jak postępująca leukoencefalopatia wieloogniskowa – okaleczająca i śmiertelna choroba mózgu. Dla porównania w przypadku kuracji dietą roślinną, najgorsze co może spotkać chorego, to zielenina, która utknie między zębami…

[Niniejszy wpis jest w większości wyrywkowym tłumaczeniem 2 filmików dr. Michaela Gregera (opartych na badaniach naukowych), do których linki zamieściłam w wykazie źródeł pod artykułem.]

Standardowe leczenie polega na jak najdłuższym zatrzymaniu choroby w fazie remisji (okres bez objawów) pomiędzy atakami. Służą do tego leki przeciwzapalne oraz immunosupresyjne, czasem też konieczne są zabiegi chirurgiczne. Jednak usunięcie zmienionego chorobowo fragmentu jelita nie wyklucza pojawienia się stanów zapalnych w innym jego odcinku.

Badania wskazują, że czynnikami dietetycznymi, które w przypadku nieswoistego zapalenia jelit działają najbardziej prozapalnie, są białka zwierzęce, zwłaszcza w mięsie (włącznie z rybami), ale również w nabiale i jajkach. Te produkty zwiększają ryzyko wystąpienia choroby Leśniowskiego-Crohna. Ale czy rośliny nie tylko zapobiegają, ale również leczą to schorzenie?

Choroba Leśniowskiego-Crohna dieta, która leczy nieswoiste zapalenie jelit

 

Choroba Leśniowskiego-Crohna i dieta, która leczy

Japońscy badacze zaprosili do 2-letniego eksperymentu grupę chorych w fazie remisji, która była następstwem leczenia operacyjnego lub sterydami. Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich – grupa kontrolna – nie musiała wprowadzać żadnych zmian w jadłospisie, a druga miała za zadanie przez cały czas być na diecie semiwegetariańskiej. W tym przypadku oznaczało to menu roślinne z dodatkiem połowy porcji ryby raz w tygodniu oraz połowy porcji innego mięsa raz na 2 tygodnie. Czyli średnio tylko 3/4 porcji mięsa tygodniowo.

Badanie to nie było przeprowadzone na więźniach, tylko na wolnych obywatelach, więc w rzeczywistości rezultaty nie odzwierciedlają efektów faktycznej diety roślinnej, ale tego co się stanie, jeśli tylko powiemy ludziom, żeby jedli więcej roślin. Bo wszystko zależy od tego, jak bardzo pacjenci wezmą sobie to zalecenie do serca. Wyniki były więc tym bardziej zdumiewające!

Choroba Leśniowskiego-Crohna i dieta, która leczy nieswoiste zapalenie jelit - semiwegetarianie vs wszystkożercy
Choroba Leśniowskiego-Crohna i dieta, która leczy nieswoiste zapalenie jelit semiwegetarianie vs wszystkożercy

Choroba Leśniowskiego-Crohna i dieta, która leczy – wyniki

Po 200 dniach eksperymentu wszyscy pacjenci, którym polecono jeść więcej roślin, nadal nie mieli objawów choroby. Zaś u około 20% badanych, którzy nie zmienili diety, symptomy wróciły. Po roku 100% semiwegetarian wciąż było w fazie remisji, podczas gdy u połowy wszystkożerców schorzenie się odnowiło. W końcu po 2 latach aż 92% pacjentów, którzy jedli więcej roślin, nadal nie odczuwało objawów, a większość osób z grupy kontrolnej znowu wpadła w błędne koło leków, hospitalizacji i operacji.

Ten przerażający współczynnik nawrotów choroby jest typowy dla typowej diety. Większość pacjentów z tym schorzeniem zaczyna znowu odczuwać objawy po roku lub dwóch. Jak pokazało powyższe badanie, dieta roślinna jest bardzo efektywna w zapobieganiu atakom choroby Crohna. Wskaźnik remisji (choroba bez objawów) u osób, które jadły semiwegetariańsko, wynosił po roku 100%, a po dwóch – 92%. To najlepszy wynik, jaki do tej pory uzyskano we wszystkich badaniach nad zapobieganiem nawrotom symptomów tego schorzenia.

Za pomocą podobnego menu, tylko jeszcze bardziej restrykcyjnego, skutecznie leczy swoich pacjentów z różnymi chorobami autoimmunologicznymi dr John McDougall, autor książki „Zdrowie bez recepty” (bardzo polecam!). Tutaj o tym, co konkretnie jeść w czasie kuracji.

 

Choroba Leśniowskiego-Crohna i dieta, która leczy – źródła

„Nowoczesne zasady odżywiania”, dr T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell II

„Zdrowie bez recepty”, dr John A. McDougall

Dietary Treatment of Crohn’s Disease – dr Michael Greger

Preventing Crohn’s Disease with Diet – dr Michael Greger

Ryan Schultz, DVM (veterinarian) Cures Himself of Crohn’s Disease

Sondra Berk I Crohn’s Disease I Dr McDougall – pacjentka dr. McDougalla mówi o swojej chorobie i skutecznym leczeniu

 

3 myśli na temat “Choroba Leśniowskiego-Crohna i DIETA, która leczy nieswoiste zapalenie jelit

    1. Najlepiej zacząć od zmiany diety na optymalną, która pozytywnie wpłynie na jakość flory bakteryjnej, a dopiero potem myśleć o przeszczepie kału… 🙂

Dodaj komentarz